Jak poprosić gości o recenzje?

Jako gospodarz możesz mieć bardzo dobrą ofertę nieruchomości. Pomimo to może być Ci trudno zdobyć wiarygodność i potencjalnych gości bez recenzji. Airbnb to firma, która z powodzeniem wprowadziła zmiany w sposobie funkcjonowania branży hotelarskiej i turystycznej. Informacje online z pewnością wpływają na decyzje, które podejmują potencjalni goście. Możesz obiecywać 5-gwiazdkowe doświadczenie, ale jeśli nie ma żadnej wzmianki o gościu, który doświadczył Twojej gościnności, trudniej będzie Ci przekonać do dokonania rezerwacji właśnie Twojej nieruchomości.

Wszystkie transakcje online opierają się na zaufaniu a Airbnb nie jest pod tym względem wyjątkiem. Z tego powodu recenzje pozostawione przez gości budują zaufanie zarówno gospodarzy jak i przyszłych gości. Korzyści jakie otrzymuje gospodarz, poza szansą na bycie zakwalifikowanym jako Superhost, to między innymi zyskanie wiarygodności i zwiększenie ruchu na swojej ofercie, co może podnieść rangę oferty, zwiększając jej widoczność i potencjał rezerwacji. Gdy gospodarz zwiększa popyt, zyskuje również więcej biznesu i zwiększa swoje dochody z Airbnb.

Jak więc sprawić, by Twoi goście opuszczali Twoją nieruchomość zadowoleni z wrażeń i zostawiali recenzje na swoim profilu na Airbnb? Podzielimy się z Tobą kilkoma wartościowymi wskazówkami.

Jak prosić gości o recenzje?

Recenzje na Airbnb to istotna cecha platformy, która może wpłynąć na Twój wskaźnik obłożenia. Jeśli jesteś początkującym gospodarzem, uzyskanie recenzji od swoich gości może być dla Ciebie wyzwaniem. Nie wstydź się prosić o to, co może sprawić, że staniesz się skutecznym gospodarzem. Oto kilka sposobów na to, jak możesz sprawić, by goście Airbnb napisali recenzje Twojej nieruchomości.

Oceniaj swoich gości

Kiedy opublikujesz recenzję na profilu Airbnb swoich gości, oni również poczują się zachęceni do pozostawienia recenzji dla Ciebie. W ten sposób oboje skorzystacie, zwiększając wzajemnie swoją wiarygodność. Recenzja powinna być jak najbardziej zgodna z prawdą, istotna i pozbawiona wszelkich uprzedzeń. Nie powinna też naruszać zasad Airbnb dotyczących treści.

Doświadczenie podczas meldowania się

Robiąc pierwsze wrażenie na gościach podczas meldowania się, możesz skorzystać z okazji, by ich powitać i poprosić o recenzję pobytu po zakończeniu wizyty. Możesz obiecać, że zaoferujesz gościom wyjątkowe doświadczenie i że będziesz gotowy, aby spełnić ich prośby. Możesz powiedzieć, że z niecierpliwością czekasz na recenzję, jeśli są zadowoleni z pobytu, dodając, że wypełnienie recenzji zajmuje tylko kilka minut. Upewnij się, że z góry im za to podziękujesz.

Użyj pakietu powitalnego

Koniecznie przygotuj pakiet powitalny, który gospodarze przygotowują dla gości. Zazwyczaj jest to książeczka, która zawiera przydatne wskazówki dotyczące lokalnej okolicy i aktywności, hasło do Wi-Fi oraz listę zasad panujących w domu. Są one doskonałym miejscem, by zachęcić gości do recenzowania Twojego Airbnb. Możesz nawet zamieścić informację, jak zamieścić recenzję dla gości, którzy mogą nie wiedzieć, jak to zrobić.

Wizualne przypomnienia

Jeśli chcesz, by Twoja prośba o napisanie recenzji pozostała w zasięgu wzroku i umysłu gości, możesz umieścić wizualne przypomnienia w strategicznych miejscach na terenie obiektu. Ulotki lub naklejki z wiadomością w stylu: „Wspaniały pobyt? Nie zapomnij zostawić recenzji” mogą być dobrym stałym przypomnieniem dla Twoich gości. Wykorzystaj technologię i wykaż się kreatywnością. Kolejnym pomysłem jest posiadanie oprawionego kodu QR, który można zeskanować i przenieść gości prosto na stronę Twojej oferty na Airbnb. To ułatwi im pozostawienie recenzji dla Ciebie.

Proś gości o recenzje bezpośrednio podczas ich pobytu

Jeśli udało Ci się stworzyć dobry kontakt z gośćmi i masz dobry przepływ informacji, możesz poprosić ich o pozostawienie recenzji. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Dążymy do 5-gwiazdkowego doświadczenia; bardzo chcielibyśmy otrzymać twoją opinię poprzez recenzję na naszej nieruchomości”. Jednakże nie naciskaj zbytnio gości, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego.

Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, upewnij się, że szybko go rozwiążesz. Po zrobieniu tego, możesz zapytać gości, czy potrzebują dalszej pomocy i zapewnić ich, że ich komfort podczas pobytu jest priorytetem. Możesz zakończyć mówiąc im, że masz nadzieję, że czują się dobrze obsłużeni i poprosić ich o pozostawienie szczerej recenzji.

Prośba o ocenę w trakcie wymeldowania

Aby w porę poprosić o recenzję, możesz włączyć ją jako część procesu wymeldowania. Recenzja prawdopodobnie będzie bardziej szczegółowa, kiedy doświadczenie jest jeszcze świeże w umysłach gości. Poproś, aby zostawili recenzję, kiedy będzie to dla nich wygodne i w odpowiednim czasie. Dziękując gościowi za wybór Twojego miejsca pobytu, możesz również życzyć mu bezpiecznej podróży i poprosić o recenzję po raz ostatni. Jeśli gość nadal nie wystawił recenzji, możesz zdecydować się na wysłanie wiadomości tekstowej lub mailowej.

Wnioski na koniec

Nakłonienie gości do napisania recenzji może wydawać się przeszkodą. W idealnym świecie Airbnb, wszyscy goście mieliby wspaniały pobyt i zostawialiby pochlebne recenzje. Jeśli będziesz stale przypominać o tym gościom i stworzysz z nimi dobry kontakt, możesz zdobywać recenzje z większą łatwością. Najlepsze recenzje zaczynają się jednak od stworzenia i zapewnienia gościom niesamowitych wrażeń z pobytu na Airbnb.