Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy sprzątającej?

Czyste pokoje stanowią jeden z najważniejszych punktów na liście kontrolnej Twoich gości. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony niemal jest pewne, iż ucierpią Twoje recenzje i oceny a w rezultacie również liczba Twoich rezerwacji.

Sprzątaniem nieruchomości jako gospodarz możesz zająć się sam, ale wymaga to cennego czasu, który można spożytkować albo na rozwój biznesu albo na miłe spędzenie wolnego czasu. Oczywiste jest też, że każdy gospodarz jest w stanie sprostać fizycznym wymaganiom sprzątania, zwłaszcza jeśli wynajmowane jest więcej obiektów.

Wielu gospodarzy uważa, że wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej jest praktyczną i opłacalną opcją. Serwis Airbnb obecnie w 3 krajach (Francja, Hiszpania i Kanada) oferuje kompleksowy program, który obejmuje sprzątanie za pośrednictwem firmy o nazwie Luckey. Ale jeśli działasz w innym kraju lub po prostu nie chcesz zajmować się tą czynnością, warto rozważyć zaangażowanie firmy sprzątającej. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze? Przeprowadzimy Cię przez to, co powinieneś wiedzieć i jakie pytania zadać, aby dokonać jak najlepszego wyboru.

RECENZJE ONLINE

Oczywiście nie ma nic lepszego niż osobista rekomendacja z zaufanego źródła. Zapytaj znajomych lub innych gospodarzy, których znasz w okolicy czy posiadają informacje o firmie sprzątającej oferującej wysoką jakość usług przy zachowaniu racjonalnej ceny za usługi. Zapytaj ich o plusy i minusy i czy mogą przedstawić Cię przedstawicielowi firmy. Pamiętaj jednak, że w przypadku każdej firmy, do której wyślesz zapytanie, powinieneś przejrzeć jej recenzje w Sieci.

Upewnij się, że odwiedzasz kilka różnych witryn z recenzjami. Należy zdać sobie sprawę, że recenzje online nie zawsze są idealnym obrazem, więc traktuj je jako ogólny przewodnik, a nie ostateczny opis. Upewnij się, że przeczytałeś zarówno dobre jak i złe recenzje pod kątem wszelkich typowych skarg. Dopiero wtedy będziesz mógł wyrobić sobie własne zdanie.

DOŚWIADCZENIE

Ustal jak długo firma działa na rynku? Usługi sprzątania działają w bardzo konkurencyjnym środowisku. Jeśli firma istnieje od kilku lat, jest to dobry wskaźnik, że prawdopodobnie oferuje obsługę na rozsądnym poziomie. Z drugiej strony nowa firma może zaoferować kompleksową i konkurencyjną usługę w dobrej cenie. A jeśli są franczyzą z większej sieci może to oznaczać, że mają również szkolenia i standardy korporacyjne. Warto także sprawdzić czy firma działa lokalnie czy na terenie całego kraju – może się przydać zwłaszcza, gdy wynajmujesz nieruchomości na większym obszarze.

KONTAKT OSOBISTY

Przede wszystkim powinieneś na początku dać jasno do zrozumienia firmie sprzątającej, aby pracowała dla Ciebie. Nie chcesz mieć do czynienia z firmą bez twarzy, dlatego ważne jest, aby nawiązać osobistą relację z kimś w firmie, kto cię zna i będzie dla Ciebie pierwszym punktem kontaktu. Upewnij się, że masz numer, który nie jest zautomatyzowany. Twój kontakt powinien szybko i sprawnie zająć się nieuniknionymi problemami i pilnymi prośbami. Tylko w ten sposób zapewnisz zadowolenie swoich gościom a sobie święty spokój.

UBEZPIECZENIE

Wypadki się zdarzają. A ubezpieczenie ma fundamentalne znaczenie dla każdej zatrudnianej firmy. Większość wypadków w usługach sprzątających jest zwykle błaha, jak zepsuta ozdoba. Ale jeśli wydarzy się coś poważniejszego, na przykład poślizgnięcie się sprzątaczki i zranienie w Twoim domu, zapewne nie chcesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za odszkodowanie.

Oczywiście Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że Twoja własność jest tak bezpieczna, jak to tylko możliwe, ale firma sprzątająca powinna posiadać własną kompleksową polisę ubezpieczeniową, która pokrywa wszelkie szkody, które mogą spowodować jej pracownicy oraz pokrywa własnych pracowników w razie wypadku. Renomowana firma sprzątająca z przyjemnością pokaże Ci kopię swojej polisy ubezpieczeniowej.

ELASTYCZNOŚĆ

W idealnym świecie jedna grupa gości odjeżdża, pozostawiając Twoją nieruchomość w dobrym stanie i dając dobrą recenzję. Twoja firma sprzątająca wprowadza się i przygotowuje nieruchomość na następny przyjazd. Nowi goście przybywają na czas i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Miejmy nadzieję, że tak będzie przez większość czasu, ale sprawy nie zawsze idą zgodnie z planem.

Jeśli jedna grupa gości wyjeżdża w piątek a następna przyjeżdża w następny poniedziałek, Twoja usługa sprzątania będzie działać w weekend. Znajdź firmę sprzątającą, która oferuje elastyczność i koniecznie zapytaj o jej zasady dotyczące sprzątania tego samego dnia i ewentualnie dodatkowe sprzątania na życzenie gościa (jeżeli oferujesz lub chcesz zaoferować taką usługę).

EKIPA SPRZĄTAJĄCA

Musisz być w stanie ufać ludziom, którzy będą pracować na twojej nieruchomości. Czy firma sprzątająca przeprowadza kontrole swoich pracowników? Czy służba ma pełne zaufanie do swoich ludzi? Jak długo osoby zatrudnione pracują dla firmy? Jeśli okaże się, że część personelu sprzątającego pracowała dla tej samej firmy przez długi czas, to dobry znak i potwierdzenie, że jest to stabilna firma i że osoby te są dobrzy w tym co robią.

ŚRODKI CZYSTOŚCI

Czy firma sprzątająca dostarcza wszystkie potrzebne materiały i sprzęt czy też musisz zapewnić część lub całość zaopatrzenia? Dobry serwis będzie wyposażony we wszystko, od detergentów po profesjonalny sprzęt czyszczący. Kolejne pytanie, które powinieneś zadać, dotyczy materiałów, z których korzystają. Upewnij się, że środki czyszczące serwisu są zgodne z przepisami. Być może wolisz, aby jego materiały były przyjazne dla środowiska. Sprawdź to.

CENNIK

Usługa sprzątania to inwestycja, więc zakładam, że będziesz chciał wiedzieć czy podana w ofercie kwota jest ostateczna czy też będą jakieś ukryte opłaty. Czy pobierają dodatkową opłatę za anulowanie lub zmianę terminu? Czy firma pobiera dodatkowe opłaty za pracę w weekendy lub święta? Pamiętaj, że zawsze możesz uwzględnić opłaty za sprzątanie w cenie wynajmu, aby zrekompensować dodatkowe koszty.

WNIOSKI

Jeśli możesz znaleźć usługę sprzątania, która spełnia Twoje potrzeby i szybko i skutecznie reaguje na nietypowe okoliczności, to znaczy, że znalazłeś partnera, który pomoże Ci rozwinąć odnoszący sukcesy biznes. Twoje oceny i recenzje będą odzwierciedlać jakość wybranej firmy. Jeśli nawiążesz dobre relacje z firmą sprzątającą, praca z niezawodnym, godnym zaufania i profesjonalnym serwisem może zapewnić Ci spokój ducha.